Bár a XX. század legnagyobb népegészségügyi fordulata a fertőzések visszaszorítása volt, még manapság is komoly harcot vívunk ellenük. A fertőzéseket vírus, baktérium, egysejtű, gomba, rovar és féreg is okozhatja. Egy egészséges immunrendszer a legtöbb vírussal pár nap alatt elbánik, de a baktériumok ellen például, jól jön a külső segítség. Csak győzzünk eligazodni a tünetek és gyógymódok útvesztőjében!

Légutak

Ha az orrból jövő váladék híg, nincs magas láz, és kiterjedt testi tünetek (köhögés, izomfájdalmak, levertség, hasmenés) kísérik, akkor valószínűleg vírussal állunk szemben. A tüneti kezelésen (orrcsepp, fájdalomcsillapító, stb.) kívül nincs mit tennünk.

Ha viszont sűrű, sárgászöld a nátha, akkor valamelyik baktérium lesz a ludas. Az orrfújáskor jelentkező mély, rezonáló hang valószínűsíti az arcüreggyulladást is, ideje tehát elkezdeni a kezelést.

Torokgyulladás esetén baktériumra utal, ha a vezető tünet a fájdalom. Vírusok inkább torokkaparást, köhécselést, nehéz nyelést okoznak. A torok és a mandulák gyulladását rendszerint a streptococcus okozza, és a szervezetben szóródva a szívet is megtámadhatja. Ezt megelőzendő, mindig antibiotikumot kell szedni.

Hörghurut esetén a szabály a fentiekhez hasonló, ha híg váladékot köhögünk fel, akkor vírus, ha sárgászöld sűrű állagút, akkor baktérium lesz a kórokozó. Utóbbi dohányosoknál, tüdőbetegeknél gyakoribb – mindig kezeljük, mert tüdőgyulladás lehet belőle.

A tüdőgyulladás változatos tünetekkel járhat: láz, levertség, nehézlégzés, belégzéskor fokozódó szúró fájdalom, felszakadni nem akaró köhögés. Ilyen panaszok esetén felesleges a fertőzés forrásán agyalni, ugyanis előfordul, hogy a torkunkban normálisan velünk élő baktériumok szaporodnak el. A tüdőgyulladás még az egészséges, fiatal szervezetet is megterheli, a kisgyerekekről, idősekről nem is beszélve. A pontos diagnózis és a megfelelő terápia eldöntése még kórházban sem mindig egyszerű, laikusként semmiképpen se vállaljuk a kezelést!


Emésztőrendszer

A légúti fertőzésekkel szemben, hasmenés esetén akkor sem adunk antibiotikumot, ha baktérium-fertőzésre van gyanú. Beleinkben ugyanis millió szám élnek szimbiotikus baktériumok, s a gyógyszer őket is elpusztítaná, így a gyakran szívósabb kórokozók vígan élnének tovább a tágassá vált élettérben. Ezért bélrendszeri fertőzéseknél két szempontra kell ügyelni: a beteg általános állapotára és a járványveszélyre. Gyerekeket, időseket vagy élelmiszerrel dolgozókat azonnal ki kell emelni a közösségből, még akkor is, ha munkaképesnek tartják magukat. Ilyenkor felszabadító vizsgálatra is szükség lehet, azaz addig nem mehet vissza dolgozni, amíg negatív széklettenyésztési leletet fel nem tud mutatni. (Ebből aztán a gyógyulást követően is többhetes extra szabadság szokott származni.)

A hasmenés – főleg ha lázzal, hányással is párosul – megterhelheti a szervezetet, kiszáradás veszélyével fenyegethet. Ez esetben infúziókúrára is szükség lehet, bár ez is csak tüneti kezelés, a végső megoldást a fehérvérsejtjeinknek köszönhetjük.


Bőr

A bőrfertőzések változatos tüneteinek felsorolása meghaladná terjedelmi korlátainkat, így csak azokra térünk ki, amiket magunk is kezelhetünk, minden más esetben forduljunk orvoshoz.

Az egyszerű herpesz ajakkörnyéki hólyagja pár óra alatt kialakuló, néhány napig fennálló viszkető-fájdalmas elváltozás. Ha idejében kapcsolunk, a patikában recept nélkül kaphatunk rá vírusölő készítményt. A nemi szervek nyálkahártyáján, ritkább esetben a bőrön is megjelenhet herpesz. Fontos tudni, hogy a herpesz vírus megbújik az idegsejtekben, ahonnan az immunrendszer gyengülésekor később is aktivizálódhat.

A pattanásokban is lehet baktérium, melyet antibiotikus kenőccsel kezelhetünk. Ha nagyobb, több centi átmérőjű fájdalmas duzzanat alakul ki (gyakran nem is pattanás, hanem például rosszul kivitelezett körömvágás következtében), akkor párakötést kell rátenni. Alulra bármilyen zsíros kenőcs, rá száraz, majd meleg vizes vatta, mindezt lezárjuk légmentesen nejlonnal és kész. Bár egyes testtájakon igen zavaró, az arcon pedig csaknem elviselhetetlen a párakötés, nagyon hatékonyan segít.

A bőr gombás betegségeinek se szeri, se száma. Bőrpír, viszketés, szarumegvastagodás vagy éppen elvékonyodás, körmök megvastagodása, fénytelenné válása, foltok, pöttyök, stb. Vannak patikában recept nélkül kapható gombaellenes készítmények, de ezek nagy felületen nem használhatóak. Ilyen esetben forduljunk bőrgyógyászhoz.

Vírusok is okozhatnak bőrproblémát, kiütést, de ezeket általában már gyermekkorban elkapjuk, bár láttam már 80 éves bárányhimlős hölgyet is. Mivel a háttérben olykor komoly megbetegedés állhat, sem a diagnózis, sem a kezelés nem a laikusok feladata.


Nemi szervek

A nők híg, viszketést okozó váladéka az egyetlen nemi gyulladás, amit magunk is kezelhetünk, gombaellenes készítménnyel, valamint a hüvelyflórát helyreállító oldattal vagy kúppal. Minden más eltérést orvosnak kell látnia. Szexuális partnereket még az egyik fél tünetmentessége esetén is egyszerre, ugyanazzal a készítménnyel kell kezelni. Bonyolult szerelmi viszonyok esetén a kezelés megtervezése ennél komplikáltabb.

Kórokozókkal vagyunk körülvéve, és csak immunrendszerünk fantasztikus teljesítményének köszönhetjük, hogy nem betegszünk meg valamennyitől. Ezért sem árt tudni, hogy a fehérvérsejtek működése összefügg a szervezet más funkcióival is. A mellékvesében termelődő glükokortikoid hormonok például gátolják a fehérvérsejtek működését. Ezek a szteroidok a stresszreakcióval függnek össze, tehát nagy fizikai vagy érzelmi megterhelés esetén biztosan romlik az immunválasz, ám valószínűleg a sima mindennapi stressz is hátrányosan befolyásolja azt. Édemes tehát figyelmet fordítanunk immunrendszerünk erősítésére.

Az anti-aging szemlélet fontos gondolata, hogy egészségünk alakulását illetően ne csak kívülről várjuk a segítséget. Hétköznapjaink egészségtudatos megtervezése legalább annyit nyom a latban, mint a nagy hűhóval megkezdett, aztán gyorsan elfelejtett kampányszerű diéta vagy edzés.


Dr. Eörsi Dániel

orvos-szaktanácsadó