Mennyit hízhat egy nő a várandósság idején? Szabad-e sportolnia? Hogyan hat a torna a magzatra? A kismamák számos kérdéssel és tévhittel szembesülnek, melyekhez cikkünkben szeretnénk útmutatást nyújtani.

Egy ausztrál kutatásból derült ki, hogy a kismamák kétharmada nem tudja, mennyi az ideális súlygyarapodás a várandósság alatt. A várandósok egy része túl sokat hízik a 9 hónap alatt, másrészük viszont olyannyira nem „engedi el” magát, hogy közvetlenül a szülés után alacsonyabb a súlya, mint a terhesség előtt.


A szakemberek szerint a nők jelentős többsége tudja, hogy az egészséges étkezés fontos, de azt már csak töredékük tudja meghatározni, mennyit kellene fogyasztania az egyes élelmiszer-csoportokból.


Kifejezetten gyakoriak voltak a kismamák között a fizikai aktivitásra vonatkozó téveszmék is: legtöbben még mindig úgy tartották, hogy várandósan óvakodni kell a mozgástól. Holott erős bizonyítékok támasztják alá ennek ellenkezőjét.


Mennyit javasolt hízni?


Általános szabályok a terhességi súlygyarapodást illetően a korábbi testtömeg-indexhez (BMI) viszonyítva.

- Ha a terhesség előtt a BMI kevesebb volt, mint 18,5, az ajánlott hízás 12,5–18 kg,

- Ha a terhesség előtt a BMI 18,5–24,9 közé esik, az ajánlott hízás 11,5–16 kg,

- Ha a terhesség előtt a BMI 25–29,9 közé esik, az ajánlott hízás 7–11,5 kg,

- Ha a terhesség előtt a BMI nagyobb, mint 30, az ajánlott hízás 5–9 kg.


A nőgyógyászok hangsúlyozzák, hogy az egészséges, fiatal nők éppen a várandósság alatt vesznek részt rendszeresen egészségügyi vizsgálatokon, éppen ezért ez egy ideális időszak arra, hogy maguk és a családjuk számára is egészséges szokásokat alakítsanak ki. Ez egyrészt a kismama szándékán, másrészt a szakember odafigyelésén, harmadrészt a lehetőségeken múlik.


Fontos, hogy a várandósok pontos tájékoztatást kapjanak a táplálkozás és a számukra kidolgozott mozgásprogramok jelentőségéréről.


A torna jó a mamának és a babának is


A kismamatorna végigkísérheti a várandósokat a babaváráson, bár a kezdéssel érdemes megvárni a 12-14. hetet.


Természetesen olyan kismama is belevághat, aki korábban nem mozgott, hiszen a segítő légkör és a harmonikus mozgás is pozitív hatással van a várandós nőkre testileg és lelkileg egyaránt. A gyakorlatok serkentik a vérkeringést, erősítik a mell- és hátizmokat, lazítják a csípőtáji izmokat, komolyan hozzájárulnak a medencealapi izmok erejének fejlesztéséhez.


A kismamatorna nemcsak a szülésnél jelent segítséget, de a regenerációt is gyorsítja. A beépített gátizom erősítő gyakorlatok ráadásul a szülésnél hozzájárulhatnak a könnyebb táguláshoz, és megelőzhetik az esetleges későbbi inkontinenciát is.


Fontos lehet a szülésnél az a légzéstechnika is, amelyet a kismamák elsajátítanak a tornán.


A megfelelő légzés ugyanis nemcsak több oxigénhez juttatja a mamát és a babát, de csökkenti a stresszt, sőt a fájdalommal való megküzdésben is segít.


Sok kismama tapasztalja, hogy a tornát a babák is élvezik, és az is tény, hogy a mozgás pozitív hatással van a baba fejlődésére, mozgásérzékelésére és az idegrendszerének, értelmi képességeinek fejlődésére. Azt pedig a már megszületett „babáinkon” látjuk, hogy azok, akik már a pocakban is „tornáztak”, lényegesen figyelmesebbek, nyugodtabbak és kezdeményezőbbek.


Forrás: paramedica.hu

Kalló Zsuzsa

kismamatorna-oktató,

oxygenwellness.hu