Még az egészségtudatos emberek között is kevesen vannak azok, akik spártai módon le tudnak mondani minden finomságról, s ha rájuk tör a nassolási vágy, megelégszenek azzal, hogy sárgarépát rágcsáljanak. Szerencsére, napjainkban a reformkonyha egyre több egészséges alternatívát kínál, hogy bűntudat nélkül meglephessük magunkat és családunkat édességekkel, desszertekkel.
Az édesség utáni vágy egyidős az emberiséggel. Születésünk pillanatától – az anyatej megízlelésével – belénk kódolódik az édes íz kapcsolata a nyugalommal, biztonsággal, boldogsággal, melynek megteremtésére és megőrzésére végül is egész életen át vágyunk.
Bizonyára sokan tapasztalták, hogy ha cukorban, szénhidrátban bővelkedő ételt esznek, alig tudják abbahagyni, nem elég egy falat, egy szelet, hiszen a boldogságból – azaz a könnyen oldódó szénhidrátok hatására termelődő „boldogsághormonokból ” (a dopaminból és szerotoninból) – ritkán van elegendő a szervezetünkben. Érthető mohóságunknak azonban a mérlegen is jól követhető, súlyos következményei vannak.
Íme, néhány egészséges összetevőkből álló, gluténmentes, kevésbé hizlaló, a vércukorszintet lassabban emelő finomság egészségtudatos olvasóink számára:
Szezámmagos kockák
Hozzávalók: 400 g puhára főtt burgonya/édesburgonya, 3 db tojás, 50 g zsír, 60 g szezámmagliszt, 60 g k ölesliszt, 20 g bambuszrost, 60 g darált szezámmag, 20 g útifű maghéj liszt, kb. 2 marék szezámmag, 4 g étkezési szódabikarbóna, 4 g étkezési citromsav, 6-8 g étkezési parajdi só, plusz a lekenéshez és szóráshoz: 1 tojás sárgája és 1 marék szezámmag.
Elkészítése: a szárazanyagokat tálba mérjük és alaposan elvegyítjük. A puhára főtt burgonyát még langyos állapotban a zsírral és tojásokkal krémessé mixeljük, majd a tálban lévő szárazakra öntjük. Elkeverjük, várunk pár percet, hogy bedagadjon, ezután kézzel összegyúrjuk. Hideg helyen, hűtőben pihentetjük néhány órát, majd kevés bambuszrosttal alá-fölé lisztezve, 2-3 cipót formázunk belőle, és ezeket 1-2 cm magas, négyzet alakú lappá nyújtjuk. Tojássárgájával lekenjük, szezámmaggal megszórjuk, derelyevágóval kis kockákra szabdaljuk, melyeket nem túl szorosan a tepsibe helyezzük, és 180 °C-ra előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt megsütjük.
Gyümölcsös, kekszes desszert
Hozzávalók a krémhez: 2 dl kókuszkrém, 1 csapott tk. konjac liszt, 2 g kakaópor, ½ kk. őrölt fahéj, 20 g eritritol.
Tetejére: korpás, gluténmentes vagy maglisztből készült omlós keksz és tetszés szerinti idénygyümölcs.
A díszítéshez: mentalevél, őrölt fahéj.
Elkészítése: a konjac lisztet az eritritollal összekeverjük, s a krém többi hozzávalójával turmixgépben összedolgozzuk, majd néhány órára hűtőbe tesszük, hogy a liszt magába szívja a folyadékot. Tálaláskor a krém tetejére szórjuk a keksz morzsáit és a gyümölcsöt. Mentával és őrölt fahéjjal díszítjük.
Epres, sárgabarackos pite
Hozzávalók: 4 kisebb sárgabarack negyedekbe vágva, 150 g eper félbe vágva (helyettük más gyümölcsöket, pl. szilvát, málnát is használhatunk), 80 g mandulaliszt, 20 g tápióka keményítő, 50 g vaníliás nyírfacukor, 1 tk. kókuszolaj, 1 citrom reszelt héja, 1 kk. szárított levendula virág, 1 vaníliarúd magjai, 2,5-3 dl mandulatej, 2 L-es méretű tojás, csipet só.
A forma kikenéséhez: kókuszolaj.
A szóráshoz: 20 g szeletelt mandula.
A díszítéshez: citromfű, mentalevél.
Elkészítése: kenjünk ki kókuszolajjal egy kb. 25 cm átmérőjű, 2-2,5 cm magas, kerek kerámia formát, és helyezzük bele a gyümölcsöket. A tészta hozzávalóit kézi habverővel összekeverjük és a gyümölcsök tetejére öntjük, majd megszórjuk a szeletelt mandulával és 180 °C-ra előmelegített sütőben kb. 25 percig sütjük, míg a teteje megszilárdul, és a széle megpirul. Tálaláskor citromfűvel, mentával díszíthetjük. Jó étvágyat kívánunk!
Forrás: ParaMedica EgészségMagazin