A kellő mennyiségű és minőségű folyadékfogyasztásnak sokkal nagyobb a jelentősége, mint azt sokan gondolnák. A vízhiányos állapotot nem azonosíthatjuk a szomjúságérzés jelentkezésével, mert akkor szervezetünk már régóta szomjazik, csak nem vesszük észre, mert akaratlanul is, hozzászoktattuk szervezetünket a szomjúság bizonyos mértékű elviseléséhez, figyelmen kívül hagyásához.
A folyamatos vízhiány az egyik nagyon fontos oka a betegségek többségének. Azok kialakulásában ugyanis, nagyrészt valamilyen hiányállapot játszik szerepet. Gondoljunk csak a C-vitamin hiányában kialakuló skorbutra, vagy a nyomelem hiányok miatti enzimbetegségekre.
A szervezetben zajló életfolyamatok kizárólag akkor működnek optimálisan, ha megfelelő mennyiségű folyadékkal vagyunk feltöltve. Egy operáción átesett, ágyhoz kötött beteg is csak akkor gyógyul optimálisan, ha naponta legalább 3liter infúziót kap, vagy ennyit iszik. Képzeljük csak el, hogy ehhez képest mennyi folyadék szükséges naponta annak, aki egész nap mozog, jön-megy, esetleg sportol. Beláthatjuk, hogy a 3 liter csak minimális mennyiségnek tekinthető. Ezzel szemben sokan még napi fél liter vizet sem fogyasztanak!
A gyakorlatban úgy tudnánk napi folyadékfelvételünket az optimálishoz közelíteni, ha az eddigi mennyiséget – tea, leves, gyümölcsök, ételekben lévő víz, egyéb folyadék – kiegészítenénk napi egy üveg másfél literes ásványvíz elfogyasztásával.
Miért ásványvizet igyunk? Mert ezt a világ legtökéletesebb vegyésze, a természet készítette. Ásványvíznek hívjuk azt az ökológiailag tiszta helyről származó, jó minőségű vizet, aminek ásványi anyag tartalma literenként legalább 1000 milligramm.
Nagyon sok víz kapja meg ezt a minősítést, azonban közülük csak igen kevés rendelkezik azzal a fontos tulajdonsággal, hogy képes a szervezetet lúgosítani.
A különböző megbetegedések másik lényeges oka ugyanis szervezetünk krónikus elsavasodása. Ez főleg a helytelen táplálkozásra vezethető vissza. Túl sok finomított szénhidrátot, édességet, húsfélét, felvágottat, tartósított élelmiszert, s ezzel szemben rendkívül kevés zöldséget, gyümölcsöt, gabonát fogyaszt a mai kor civilizált embere.
Táplálkozásunk összetételének megváltoztatása mellett, elengedhetetlen a lúgosító anyagok fogyasztása is. Nagyon optimális, ha ezt folyadék formájában sikerül felvennünk. Ebbe a kategóriába tartoznak a megfelelő ásványi anyag-összetételű, a felszívódást elősegítő hidrogén karbonátokat tartalmazó, kellő lúgossággal rendelkező ásványvizek. Napi legalább egy nagy üveg elfogyasztásával egyszerre tehetünk eleget a napi ásványi anyag bevitelnek, a szükséges folyadékpótlásnak és a szervezet létfontosságú lúgosításának.
Dr. Bakanek György
sportorvos,
életmód-szaktanácsadó