Az osztálykirándulások, táborok és családi sátorozások nagy örömet jelentenek nemcsak a résztvevőknek, hanem az ez alatt belőlük lakmározó szúnyogoknak és kullancsoknak is!
Felnőttek és gyerekek egyaránt nyáron töltik a legtöbb időt a szabadban. Manapság már nem mellőzhető szabály, hogy kirándulások előtt, táborozások alatt naponta többször is kenjük, fújjuk be magunkat szúnyog- és kullancsriasztó szerekkel.
2-3 éven belül a kullancsokhoz hasonló gondot okozhatnak a meleg klímájú országokból (pl. Dél-Európából) származó, néhány éve már hazánkban is megtalálható, szemmel szinte alig látható, 2 mm-es méretű néma szúnyogok. Csak éjszaka támadnak, minimális csípésérzetet keltve. Kutyákban és macskákban egyre gyakoribb az általuk terjesztett szív- és bőrférgesség parazitája, mely emberre is átterjedhet. A fertőző szúnyog csípését követően a bőrféreg a bőralatti kötőszövetben, illetve a testüregben fejlődik arasznyivá, csak sebész tudja eltávolítani. A szívféreg szó szerint a húsevő állatok szív ereiben fejlődik, ennek lárvája az emberben az esetek többségében magát burokba zárva tüdő daganatot imitálva okoz tüneteket.
A kullancsok már nagyvárosainkat sem kímélik, megtalálhatók Soprontól, Budapesten át egészen Nyíregyházáig. Mindez a hanyag belföldi „kutyaturizmusnak” is köszönhető. Ha egy városi kullancsvédelem nélkül elviszi „nyaralni” a kutyáját, akkor egyetlen észrevétlenül hazavitt fertőző kullancs „mama” otthon 2-3000 fertőző utóddal árasztja el a városi parkot, vagy házunk kertjét.
A természet mindig tartogat „új arcokat” a vérszívók világában is. Ez év tavaszán bukkant fel egy új fertőző kullancsfaj, első nevén a „Tigriskullancs”, mely Lyme-kór pozitív volt.
A kullancsoknak 60 év kellett, hogy a Lyme-kór népbetegség legyen, mert egy fertőző kullancsnak csak egy áldozata van, utána lepetézik, majd elpusztul. De egy fertőző szúnyog egyetlen éjszaka alatt 10-12 társállatot, vagy gazdáit keresi fel vérszívás céljából. Ezt teszi egész életén (3 hónapon) keresztül. Igen, jól számolt: egy szúnyog 900-1080 állatot, embert tud megfertőzni élete során.
Kullancscsípés esetén pedig, a legfontosabb, hogy ne várjunk, hanem minél előbb távolítsuk el! Ne használjunk krémet, olajat, zsírt, kölnit, fertőtlenítő szereket, vagy gyufát! Ne nyomjuk össze és ne tekergessük a kullancsot! Minden olyan beavatkozás, ami a kullancs testét gyötri, öklendezésre készteti, növeli a fertőződés kockázatát. A kullancs-eltávolító kanál, ahogy a meggymagozó kinyomja a meggyből a magot, úgy nyomja ki a bőrből a kullancsot, mert a kullancs szájszervének a rögzülési rendszerét fertőzésveszély-mentesen feloldja.
Fontos tudni, hogy közismert Lyme-kór mellett, hazánkban a kullancsok több mint fél tucat fertőző betegség kórokozóit terjesztik. A KEC, TIBOLA, Q-láz, Tularemia, Babesiosis mellé becsatlakozott a Krími-Kongói vérzéses láz vírusa (angolul: CCHF) is. Ezt a vírust Baranya megyétől a budapesti Margit-szigetig, több kullancsban kimutatták már a kutatók. A CCHF vírus blokkolja az immunrendszert és „szétrobbantja” az ereket, tünetei véres orrfolyás, véres széklet, és néhány nap eltelte után a beteg úgy néz ki, mintha tetőtől talpig összeverték volna.
Előzzük meg a bajt! Ne engedjük gyerekünket vagy kutyánkat vadak által gyakran látogatott helyre! Ne táborozzunk bozótosban, vagy magas fűben! Ne igyuk szabadon legelő állat nyers tejét! Kezeljük magunkat szúnyog- és kullancsriasztó szerekkel, használjuk szakszerűen a kullancs-eltávolító kanalat és a kullancs tesztet, mellyel esetleges kullancscsípés után a kullancs Lyme-kór fertőzöttségét ellenőrizni tudjuk!
Aki e prevenciós ajánlásokat megfogadja, az biztonsággal tartózkodhat a természetben.
Dr. Kapiller Zoltán
a Magyar Kullancs Szövetség elnöke
kullancsszovetseg.hu