A hírekben mindennapos téma a szmogriadó, a hideg vagy épp a meleg rekord, a gleccserek túl gyors olvadása, a hulladék hegyek kezelhetetlensége, vagy bizonyos állat fajok végleges kipusztulása. A szélsőséges időjárás a szemünk előtt tombol, de az áprilisi havazás közben mi mégis homokba, jobban mondva a fél méteres hóba dugjuk a fejünket.
Április 22-én van a Föld Napja, melynek célja, hogy világszerte felhívja a figyelmet a bolygónkat fenyegető környezeti veszélyekre, amelyek közül a klímaváltozás a legsúlyosabb. Az utóbbi évtizedekben zajló felmelegedés mértéke egyértelműen emberi tevékenység következménye.
Kis lépés az embernek, nagy lépés az emberiségnek...
Nem is gondolnád, milyen kevés is elegendő ahhoz, hogy zöldebb legyen a lábnyomod. Ahogy mondani szokás, minden fejben dől el: zárd el a csapot fogmosás közben, oltsd le a lámpát, ha kimész a szobából, vedd elő a bringát, vigyél magaddal bevásárló szatyrot és szelektálj! Ennyi? Ennyi!
Itt kiszámolhatod az ökológiai lábnyomod.
Te is tehetsz érte, te is tehetsz ellene!
Étkezz tudatosabban!
Az ökológiai lábnyomod 51 százalékát az élelmiszerek teszik ki, ezt „élelmiszer-lábnyomnak“ is nevezzük. Ennek egy része (3%) az élelmiszerek által megtett kilométerek: feldolgozás, elosztás, boltokba szállítás. A legnagyobb részét, 48%-át viszont az állati eredetű termékek (hal, hús, húskészítmények, tojás) adják, leginkább a takarmány termesztésére használt szántóföldek miatt.
Mit tehetsz?
- hetente legalább egy nap étkezz húsmentesen
- lehetőség szerint étkezz az aktuális évszak szerint. A télen kapható zöldségek és gyümölcsök nagy része vegyszerekkel felnevelt, vagy több ezer kilométert tett meg, mire eljutott hozzád
- vásárolj helyben, helyi termelőtől
- csak annyi élelmiszert vásárolj, és készíts el, amit el is tudsz fogyasztani. Ha mégis túl nagy lett az adag, oszd meg másokkal.
Vezess környezettudatos háztartást!
Az erősen szennyező műanyag flakonos vegyszerek helyett használj környezetbarát, lebomló, szelíd szereket. Ne válassz túlcsomagolt árut, s ha teheted, hasznosíts újra. Ne vegyél, hanem vigyél magaddal zacskót vagy táskát, a piacon megvett friss árut helyezd kosárba. Többszörösen műanyagba csomagolt termékek helyett vásárolj kimérve annyit, amennyire épp szükséged van. Gyűjtsd a szemetet szelektíven, s ha teheted, csökkentsd a kidobandó hulladék mennyiségét.
Nem kell a PET palack!
A csapvíz hazánk legnagyobb részén egészségesebb és olcsóbb mint az előre csomagolt műanyag flakonos ásványvizek, ráadásul házhoz jön. Ízesítsd gyümölcsökkel, fűszer és gyógynövényekkel, így hatalmas terhet veszel le a környezetedről. Ha teheted gyűjtsd össze, és locsoláshoz használj esővizet!
Közlekedj okosan!
Az üvegház hatású gázok második legfontosabb forrása a közlekedésben elhasznált üzemanyag. Ennek túlnyomó részét a gépjármű-közlekedés teszi ki. Gyalogolj, bringázz, és használd a tömegközelekedést amikor csak teheted!