Az őszi hideg, nedves idő beköszöntével, gyakrabban, könnyebben megfázunk, ám a tünetek nagy részét mégis inkább a bakteriális és vírusos fertőzések okozzák. A légúti fertőzések leggyakoribb tünete a köhögés, mely nemcsak banális fertőzés, de tüdőgyulladás jele is lehet. A köztudatban számos tévhit kering ezzel kapcsolatban, melyeket érdemes tisztáznunk.

A baktériumok által okozott, klasszikus tüdőgyulladás jellegzetes tünetei: a hirtelen kialakuló magas láz, gyakran hidegrázás, köhögés, rossz általános közérzet, sápadtság, esetleg hányás, hát- és hasi fájdalom, mely különösen csecsemőkorban gyakori. Súlyosabb esetekben nehézlégzés, szapora pulzus, illetve magas légzésszám (>30/perc), zavartság is kialakulhat.


Csecsemőknél, időseknél és legyengült immunrendszerű személyeknél gyakran alattomosan, látványos tünetek nélkül is kialakulhat. Időseknél például gyakran nem jelentkezik magas láz. Ha egy idős ember ismert ok nélkül az ágyában marad, gyenge, esetleg félrebeszél vagy zavarttá válik, mindig gondolni kell tüdőgyulladásra. Idegrendszeri károsodások esetén gyakori a félrenyelés, ami szintén tüdőgyulladáshoz vezethet.


A túlzottan magas láz rendkívüli mértékben megterhelheti a szervezetet, különösen igaz ez a csecsemőkre, idősekre, a krónikus szív- és légzőszervi betegekre. Esetükben elengedhetetlen a hatékony lázcsillapítás, melyet a gyógyszerek mellett hűtőfürdővel, hűvös vízzel történő tusolással is kiegészíthetünk. Ne feledkezzünk el a fokozott folyadékpótlásról, hiszen lázas állapotban – az izzadás, szaporább légzés, fokozódó vizelet kiválasztás miatt – megnő a szervezet folyadékvesztesége. Ne adjunk azonban a lázas betegnek forró vagy meleg teát!


A légúti fertőzésekkel járó köhögés során a betegek váladékot is szoktak felköhögni. Fontos információ az orvos számára a köpet mennyisége, színe, jellege, esetleg szaga. Soha ne nyelje le a köpetét, mert ezzel fölöslegesen terheli meg a gyomrát! A nyák, a köpet megemésztése nehéz, energiaigényes feladat, amit a szervezet gyakran „vissza is utasít”, ilyenkor kihányja a beteg.


Gyakori tévhitek:
- Tévhit, hogy a tüdőgyulladás veszélytelen, antibiotikumokkal könnyen gyógyítható betegség, valójában ez a 10. leggyakoribb halálok.
- Tévhit, hogy a tüdőgyulladást megfázás okozza. Általában fertőzés következtében alakul ki, melyet pneumococcusok és atípusos baktériumok is okozhatnak.
- Tévhit, hogy tüdőgyulladás esetén elég a lázcsillapítás, a „majd otthon kifekszem”, és nem kell vele orvoshoz fordulni. A tüdőgyulladás eredményesebb gyógyításához gyógyszerek     szükségesek. Az orvos gyakran egyszerre két különböző támadáspontú gyógyszert ad, mivel a betegséget kiváltó baktériumok egyik felére hatnak a penicillinek, az atípusos baktériumokra viszont nem, így más jellegű kezelés is szükséges lehet.
- Tévhit, hogy a dohányzás segít felköhögni a váladékot, hiszen a dohányzás önmagában is hörgőgyulladást vált ki, és tart fenn. Egyetlen szál cigaretta elszívása órákra megbénítja a     hörgők legfontosabb öntisztító rendszerének, a csillószőröknek a működését, így jelentősen lassítja a beteg gyógyulását. A dohányzás abbahagyása után helyreáll a tüdő öntisztuló képessége, ami a későbbiekben jelentősen csökkenti a tüdőgyulladás kialakulásának kockázatát.
- Tévhit, hogy feleslegesek a védőoltások. Az influenza elleni védőoltással megelőzhető az influenza fertőzések 50-80%-a, és a halálos szövődmények (pl. tüdőgyulladás) akár 90%-a is. Ezért minden idős és krónikus betegnek javasolt az évenkénti védőoltás. A leggyakrabban súlyos tüdőgyulladást okozó 23 pneumococcus törzs ellen is létezik védőoltás, amelyet a krónikus betegeknek, illetve 65 éves kor felett mindenkinek meg kellene kapnia.

Dr.Hidvégi Edit
gyermek-tüdőgyógyász szakorvos

Paramedica

A népgyógyászat a köhögésre, gyulladáscsökkentő nyákoldó teák készítéséhez számtalan gyógynövényt használ: kakukkfű, lándzsás útifű, pettyegetett tüdőfű, martilapu, ökörfarkkóró, szappangyökér, kankalingyökér, hársfa, bodzavirág, ánizs, kömény, pemetefű stb. Szintén régi népi gyógymód a karamellizált cukorral készült, héjastól főzött vöröshagyma tea, melyből a még meleg hagymaszirmokat az előzőleg disznózsírral bekent mellkasra borítjuk és fóliával takarva, dunsztkötéssel melegen tartjuk. Fogyaszthatunk kiskanalanként fokhagymás mézet vagy kivájt fekete retekben tárolt mézet is, a tejtermékek elhagyása, húsmentes böjt, ágynyugalom, légző gyakorlatok és gyógyító alvás mellett.