Illat: rózsára emlékeztető
Latin név: Rosa damascena
A rózsa illóolajat a rózsafélék családjába (Rosaceae) tartozó százlevelű rózsa (Rosa centifolia L.), a damaszkuszi rózsa (Rosa damascena Mill.) és a parlagi rózsa (Rosa gallica L.) virágszirmaiból víz- vagy vízgőzdesztillációval nyerik.
Összetétel:
Az említett három rózsafajból előállított illóolaj (Aetheroleum rosae) főbb alkotórészei a geraniol, a citronellol és a nerol, mely alkotórészek mennyisége és egymáshoz viszonyított aránya elsősorban a sziromdrogot szolgáltató fajtól, illetve annak kémiai változataitól, valamint a termőhelyi adottságoktól függ. Az illóolaj egyéb figyelmet érdemlő alkotóelemei a linalool, a linalil-acertát, az eugenol, a farnezol, a citronellal, valamint a gyártáskor képződő feniletilketon.
Javasolt alkalmazás:
Párologtatásra, ellazulást elősegítő aromafürdő készítéséhez, arcborogatáshoz (zsíros, pattanásos bőrre), testápoló olaj készítéséhez.
Felhasználás:
A rózsaolaj fő alkotórészeinek (pl. geraniol, citronellol) bakteriosztatikus hatását Gram (+) és Gram (-) baktériumokkal szemben egyaránt igazolták, és több kísérletben is beszámoltak a nyugtató, ellazulást elősegítő hatásáról is. Az aromaterápiában széles körben alkalmazott rózsaolajat akut és krónikus bronchitis, asthma, dermatózisok, atóniás fekélyek, rosacea, herpeszek, fogínygyulladás, afta, illetve szorongások oldására használják. A rózsasziromból készült kivonatokat és illóolajat elsősorban a fertőtlenítő, illetve összehúzó hatásaik miatt arc- és szemlemosó vizekben, illetve kozmetikai krémek előállításához is felhasználják. A rózsaolaj nem toxikus, nagyon enyhén irritáló, nem érzékenyítő, nem fototoxikus.
Tárolás:
Hűvös helyen, fénytől védve, zárt kupakkal. Gyermektől elzárva tartandó.