A menopauza – a kamaszkorhoz és a várandóssághoz hasonlóan – óriási hormonális változásokkal jár, ami sok esetben sajnos kellemetlen tüneteket is okoz. Lássuk, mely gyógynövényekkel enyhíthetjük a panaszokat!
• Orbáncfű – Széles körben elterjedt gyógynövény, melyet elsősorban álmatlanság ellen és idegnyugtatóként ismernek. Feszültségoldó hatásának egyik oka, hogy blokkolja a szerotonin lebontásáért felelős anyagot. Hatásairól készült egyik tanulmányban megállapították, hogy 12 hetes orbáncfűkúra után a résztvevők 76%-a nem csupán fizikai és lelki javulásról számolt be, de a szexuális életük is fellendült, melyet a gyógynövény hatásának tudtak be.
Orbáncfű tea készítése: fél evőkanálnyi mennyiséget leforrázunk 2 dl vízzel, 15 percig lefedve ázik, majd leszűrjük. Alvászavar, depresszió esetén lefekvés előtt 1 csészével fogyasztunk 6 héten át, majd 6 hét szünetet kell tartani. Vegyük figyelembe, hogy csökkenti a fogamzásgátló tabletták, antidepresszánsok, nyugtatók, epilepszia ellenes és fájdalomcsillapító gyógyszerek hatását! Vérhígító mellé tilos fogyasztani! Asztmabefújókkal együttesen sem szabad alkalmazni! Fehérbőrűeknél fényérzékenységet okozhat, fogyasztása után nem ajánlott napozni!
• Vöröshere – Jótékony hatásai igen széles skálán mozognak, hiszen ugyanolyan jó légúti panaszokra, ekcémára és pikkelysömörre, mint hormonális problémákra. A fiatalabbaknál fokozza a termékenységet, csökkenti a PMS-t és beállítja a ciklust, míg az idősebbeknél enyhíti a változókori tüneteket. Ösztrogénszerű izoflavonoidjai és magas ásványi anyag tartalma segít helyreállítani az ösztrogénszintet, így elviselhetőbbé válnak a hőhullámok, és kiegyensúlyozott, kellemes közérzetet biztosít. Általában kapszulaként forgalmazzák, ám ízletes teaként is bátran fogyasztható!
• Mexikói jamgyökér – Igazi elixír, mely magas béta-karotin és dioszgenin tartalma miatt segíthet a hormonháztartással kapcsolatos problémákon. DHEA nevű hatóanyaga az ösztrogén, a tesztoszteron, a progeszteron és a kortikoszteron elő-hormonszerű anyaga, melytől nem csupán a klimaxos tünetek mérséklődnek, de erősíti az immunrendszert, csillapítja a stresszt és növeli a libidót is. Természetes progeszteronként helyreállítja a ciklust, valamint segíti a teherbeesést. Bár köretként burgonya helyett is kiváló, érdemes koncentráltabb formában bevinni a szervezetbe.
• Poloskavész – Az egyik leghatékonyabb gyógynövény a menopauzás panaszokra. Ösztrogénszerű hatóanyagai jótékonyak a hormonháztartásra. Kutatások szerint csökkenti a luteinizáló hormon (LH) szintjét, így mérsékli a hőhullámokat. Enyhíti a hüvelyszárazságot, és stressz-csökkentő tulajdonsággal is bír.
Fogyasztása: tinktúraként napi 2-4-szer 1 ml 6 hétig kúraszerűen, majd 4 hét szünet javasolt. Figyelem! Túladagolása hasmenést okozhat! Májbetegség esetén nem alkalmazható!
• Zsálya – Hamar összehúzza a pórusokat, remek izzadás-gátló hírében áll, így jó szolgálatot tehet hőhullámok esetén. Teája napjában többször – 2-3-szor – is fogyasztható, így este, lefekvés előtt elkortyolva csökkenti az éjszakai verejtékezést.
Teakészítés: egy evőkanál zsályát forrázzunk le 3 dl vízzel, majd hagyjuk állni 5-10 percig! Leszűrés után fogyasztható, esetleg mézzel édesíthető. Tinktúra: 2 dl vízhez adjunk 10-15 cseppet. Fontos: várandósság során nem alkalmazható!
• Barátcserje – Igen népszerű különféle hormonháztartással kapcsolatos betegségek – például menstruációs panaszok, meddőség, szoptatási nehézségek, klimax tünetek – enyhítésénél, kiegészítő kezelésénél. Értékes hatóanyagai az agyalapi mirigy serkentésével közvetett módon növelik a szervezet progeszteron termelését, egyensúlyt teremtve a női nemi hormonok szabályozásában. Teaként és kapszula formájában is fogyasztható.
Dr. Csókáné Török Orsolya
fitoterapeuta
Budai Endokrinközpont
Forrás: paramedica.hu